Ödüller

MSGSÜ Devlet Konservatuarı
“Bale Anasanat Dalı ”

TARİH: 01.11.2021

Prof. Dr. Gülay Usta & Prof. Dr. Ayhan Usta


Bursa Atatürk Spor Salonu Ulusal Mimari Proje Yarışması    PROF. DR. GÜLAY USTA İLE PROF. DR. AYHAN USTA, “BURSA ATATÜRK SPOR SALONU ULUSAL MİMARİ PROJE YARIŞMASI”NDA 5. MANSİYON ÖDÜLÜNÜ KAZANDI    İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gülay Usta ile Mimarlık Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ayhan Usta’nın liderlik görevini üstlendikleri ekip, 111 projenin katıldığı “Bursa Atatürk Spor Salonu Ulusal Mimari Proje Yarışması”nda 5. Mansiyon ödülünü kazandı. Hocalarımızı ve ekibini kutluyoruz.


İstanbul Kültür Üniversitesi Mimarlık Bölümü hocalarımızdan Öğr. Gör. Sıddık Güvendi ve ekibi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park, Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı’nın düzenlediği “İstanbul Senin, Haliç Kıyıları Tasarım Yarışması”nın “5. Bölge” kategorisinde üçüncülük ödülünün sahibi oldular. Hocamızı ve ekibini kutluyoruz.

“İSTANBUL SENİN, HALİÇ KIYILARI TASARIM YARIŞMASI”
 “5. BÖLGE KATEGORİSİ”

TARİH: 7.08.2020

Öğr. Gör. Sıddık Güvendi

“İSTANBUL SENİN, HALİÇ KIYILARI TASARIM YARIŞMASI”
“7. BÖLGE KATEGORİSİ”

TARİH: 7.03.2020

Prof. Dr. Ayhan Usta

İstanbul Kültür Üniversitesi Mimarlık Bölümü akademisyenlerimizden Prof. Dr. Ayhan Usta ve ekibi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park, Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı’nın açtığı “İstanbul Senin, Haliç Kıyıları Tasarım Yarışması”nın “7. Bölge” kategorisinde üçüncülük ödülünün sahibi oldu. Hocamızı ve ekibini kutluyoruz.


İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ) Mimarlık Bölümü öğretim görevlilerinden Sıddık Güvendi ve ekibinin projesi, “Torbalı Belediyesi Belediye Hizmet Binası, Pazaryeri ve Otopark ile Yakın Çevresi Tasarımı Ulusal Mimari Proje Yarışması”ndaki 107 proje arasından ikinci seçildi. Mimarlık Bölümü mezunlarımızdan Zehra Yeğin de Öğr. Gör. Güvendi’nin ekibinde yardımcı mimar olarak yer aldı. Hocamızı ve mezunumuzu kutluyor, başarılı çalışmalarının devamını diliyoruz.

TORBALI BELEDİYESİ HİZMET BİNASI, PAZARYERİ VE OTOPARK İLE YAKIN ÇEVRESİ TASARIMI MİMARİ PROJE YARIŞMASI"

TARİH: 29/6/2020

Öğr. Gör. Sıddık Güvendi

“KAYSERİ KALE İÇİ ARKEOLOJİ MÜZESİ” PROJESİ

TARİH: 29/6/2020

Prof. Dr. Emel Birer

2019 yılında yapımı tamamlanan, tasarımı Prof. Dr. Zafer Ertürk, Kadir Uyanık ile İKÜ Mimarlık Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Emel Birer'e ait olan ve İKÜ AR-GE kapsamında uygulamaya geçirilen “Kayseri Kale İçi Arkeoloji Müzesi” projesi, Türkiye Mimarlık Yıllığı 2019’a seçildi. Arkitera Mimarlık Merkezi’nin geliştirdiği Türkiye Mimarlık Yıllığı, yerli veya yabancı tasarımcılar tarafından son bir yılda üretilen yapılı çevreyi tartışmaya açmayı, sergilemeyi ve belgelemeyi amaçlamaktadır. Bu yıl Sibel Dalokay, Burak Pelenk, Esin Tercan, Şebnem Yücel ve İKÜ Mimarlık Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ayhan Usta'dan oluşan seçici kurul tarafından değerlendirilen 130 proje arasından 40 tanesi seçildi. “Kayseri İç Kalesi Arkeoloji Müzesi” de bu projelerden biri olarak yıllığa girmeye hak kazandı.


“Kentsel Belleğin İzleri Üzerinden Akhisar Eski Belediye Meydanı ve Yakın Çevresi Ulusal Mimarlık ve Kentsel Tasarım Fikir Yarışması”nda Mimarlık Bölümü'nde Mimari Tasarım Stüdyolarında görev alan Öğr. Gör. Sıddık GÜVENDİ’nin ekip temsilcisi olarak yer aldığı ekip 2.lik Ödülü almıştır. Ödül alan ekip içerisinde Mimarlık Bölümü öğrencilerimizden Beyza PORTAKAL da bulunmaktadır.

"KENTSEL BELLEĞİN İZLERİ ÜZERİNDEN AKHİSAR ESKİ BELEDİYE MEYDANI VE YAKIN ÇEVRESİ ULUSAL MİMARLIK VE KENTSEL TASARIM FİKİR YARIŞMASI”

TARİH: 15/02/2019

Öğr. Gör. Sıddık GÜVENDİ ve Beyza PORTAKAL
Kentsel Çevrede Sürdürülebilirlik Ulusal Öğrenci Karikatür Yarışması

TARİH: 2.07.2021

Zeynep Altun & Ceysu Gül Aktaş

İKÜ Mimarlık Bölümü öğrencilerinden Zeynep Altun ve Ceysu Gül Aktaş'ın çalışmaları, 'Kentsel Çevrede Sürdürülebilirlik Ulusal Öğrenci Karikatür Yarışması'nda 168 katılımcı arasından sergilenecek eserler arasına seçilmiştir. Öğrencilerimizi kutluyoruz. (1. Görsel: 'Sürdürülemeyen Maskeler' Zeynep Altun, 2. Görsel: 'Maskeli Dünya' Ceysu Gül Aktaş)


İKÜ Mimarlık Bölümü öğrencilerinden Zehra Güloğlu, Dr. Öğr. Üyesi Emre Arslan'ın yürütücülüğünde tasarladığı “Tuzla İçmeler Doğal Şifa ve Sağlık Merkezi” projesi ile “INSPIRELI-Awards Proje Yarışması”nda üçüncülük ödülünün sahibi oldu. Öğrencimizi kutlar, başarılarının devamını dileriz.

INSPIRELI-Awards Proje Yarışması

TARİH: 14/12/2020

Zehra Güloğlu

#İKUARCHİPANDEMİC 21 GÜNLÜK FOTOĞRAF YARIŞMASI

TARİH: 16/11/2020-7/12/2020

#İKÜarchipandemic

İKÜ Mimarlık Bölümü’nün 16 Kasım-7 Aralık tarihleri arasında düzenlediği mimarlık ve pandemi arasındaki ilişkiyi konu alan #iküarchipandemic 21 Günlük Challenge Yarışması ön değerlendirme jürisi, 12 Aralık 2020 günü Prof. Dr. Ayhan Usta, Dr. Öğr. Üyesi Aliye Rahşan Karabetça, Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Emre Arslan, Öğr. Gör. Pelin Çetken ve Arş. Gör. Berkay Oskay tarafından online olarak yapıldı. 

180 fotoğrafın katıldığı yarışmanın değerlendirme sürecinde ilk tur sonunda 50; ikinci tur sonucunda 25; üçüncü tur sonucunda 12 ve son turda ise 6 fotoğraf çalışması finale bırakıldı. 

Finale kalan 6 fotoğraf, 14 Aralık Pazartesi günü saat 12.30 ile 15 Aralık Salı günü saat 12.30 arasında, @ikumimarlikbolumu Instagram hesabı üzerinden ilan edilen online anket formu ile açık oylamaya sunuldu.
1672 kişinin katıldığı oylama sonucunda, A finalisti 206; B finalisti 167; C finalisti 212; D finalisti 450; E finalisti 285; F finalisti 352 oy aldı. 

Bu sonuçlara göre:

Birincilik ödülü sahibi: Finalist D-Hatice Alçin Tekin @pbvibess
İkincilik ödülü sahibi: Finalist F- Zennure Ese @zennureese
Üçüncülük ödülü sahibi: Finalist E- Sıla Duygulu @siladuyguluart
A finalisti Amine Karayiğit; B finalisti Beyza Cora, C finalisti Ceyda Aydın’a katkılarından dolayı teşekkür eder, kazanan yarışmacılarımızı tebrik ederiz.

Yarışmaya katılan tüm yarışmacılarımıza tekrardan teşekkür ederiz.


Mimarlık Bölümü öğrencilerimizden Buket Atila, Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu ve BASE iş birliğinde düzenlenen “Yaşanabilir Şehirler” başlıklı poster tasarım yarışmasının “Akıllı Şehirler” kategorisinde birinci oldu.

Grafik Tasarım, Görsel İletişim Tasarımı, Mimarlık ve Güzel Sanatlar Fakültesi bölümlerinde okuyan tüm 3. ve 4. sınıf öğrencilerine açık olarak “Yaşanabilir Şehirler” konusunda gerçekleştirilen yarışmaya katılan adaylardan; “Akıllı ve Yeşil Bir Şehir (hareketlilik (*mobilite), çevre)”, “Dayanıklı Bir Şehir (su kaynakları, iklim değişikliklerine adapte olabilen, spor)” ve “Açık ve Yaratıcı Bir Şehir (kültürel çeşitlilik, kapsayıcı olma, sanat, yaratıcı endüstriler)” temalarından birini seçerek hazırladıkları tasarımları sunmaları beklendi. 
Öğrencimiz Buket Atila, gerçekleştirdiği tasarımıyla “Akıllı Şehirler” kategorisinde birincilik ödülünün sahibi oldu. 

28 Şubat 2020 Cuma günü Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu’nda kazananların ödül belgelerinin takdimi için düzenlenen resepsiyona katılan Atila, ödülünü Hollanda Başkonsolosu’ndan aldı.

“Yaşanabilir Şehirler” Poster Tasarım Yarışması ''Akıllı Şehirler'' Kategorisi

TARİH: 3.06.2020

Buket Atila

Archiprix

TARİH: 12.11.2019

Beyza Portakal

Mimarlık Bölümü öğrencilerimizden Beyza Portakal, Türkiye’deki Mimarlık Bölümü öğrencilerinin diploma projeleri ile katıldığı “Archiprix” yarışmasında 236 proje arasından 9 kişilik kısa listeye girerek “Teşvik Ödülü” kazandı. Prof. Dr. Ayhan Usta, Dr. Öğr. Üyesi Asiye Akgün, Öğr. Gör. Ayşegül Duman ve Y. Mimar Önder Çelik’in diploma proje grubunda yer alan Beyza Portakal,  yarışmaya “Mülteci Koordinasyon ve Farkındalık Merkezi” isimli 2018-2019 Bahar Yarıyılı Diploma Projesi ile katıldı. Yarışmanın ödül töreni, 7 Aralık Cumartesi günü Ankara Atılım Üniversitesi’nde gerçekleştirildi.


İstanbul Kültür Üniversitesi Mimarlık Bölümü 2018-2019 Güz Yarıyılı Mimari Tasarım projeleri, Mimarlık Bölümü akademisyenleri tarafından kapalı oy kullanılarak değerlendirildi. Değerlendirme sonucuna göre dereceye giren öğrencilere 18 Mart Pazartesi günü sertifikaları takdim edildi ve projeleri Mimarlık Fakültesi holünde sergilendi. Öğrencilerimizi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

Dereceye Giren Öğrencilerimiz:

MİMARİ TASARIM I     Mehmet Buğra İnan
ARCHITECTURAL DESIGN I    Zeynep Talay
MİMARİ TASARIM III    Eren Anber
ARCHITECTURAL DESIGN III    Sena Çakıl
MİMARİ TASARIM V    Aleyna Bayraktar
Sinem Durdaş 
ARCHITECTURAL DESIGN V    Başak Aygören
MİMARİ TASARIM VII    Nagihan Fettahoğlu
ARCHITECTURAL DESIGN VII    Hamzo Sbano

İKÜ 2018-2019 Güz Yarıyılı Mimari Tasarım Projeleri

TARİH: 18/03/2019

Öğrenci Projeleri

İKÜ 2020-2021 Güz Yarıyılı Mimari Tasarım Projeleri

TARİH: 27/05/2021

En Başarılı Proje Ödülleri

İstanbul Kültür Üniversitesi Mimarlık Bölümü etkinlikleri kapsamında, 27 Mayıs 2021 Perşembe günü saat 17.00’de “En Başarılı Proje Ödülleri” sahiplerine dağıtıldı.

Her Güz ve Bahar yarıyılında; bir önceki dönemdeki “Mimari Tasarım” derslerinin en iyi projeleri, bölüm öğretim elemanları arasında yapılan oylama ile belirlenmektedir. Oylama sonucunda en yüksek oyu alan proje ödüllendirilmektedir.

Ödüller; Güz yarıyılları için “Mimari Tasarım 1”, “Mimari Tasarım 3”, “Mimari Tasarım 5” ve “Mimari Tasarım 7”, Bahar yarıyılları için ise “Mimari Tasarım 2”, “Mimari Tasarım 4”, “Mimari Tasarım 6” ve “Diploma Projeleri” derslerindeki (Türkçe ve İngilizce) en başarılı projelere verilmektedir.

2020-2021 Akademik Yılı Güz Yarıyılı;

Türkçe Program En İyi Proje Ödüllerini Alan Öğrenciler:

Mimari Tasarım 1: Alperen Kabakçı
Mimari Tasarım 3: Irmak Kızılırmak
Mimari Tasarım 5: Oğuzhan Demir
Mimari Tasarım 7: Elif Gücüyeter

İngilizce Program En İyi Proje Ödüllerini Alan Öğrenciler:

Architectural Design I: Shahd Mohamed Tawfik
Architectural Design 3: Ezgi Naz Avcı
Architectural Design 5: Alona Sevgi Taşçı ve Fulya Sena Bilici
Architectural Design 7: Zehra Güloğluİstanbul Kültür Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü birinci sınıf öğrencileri, "Murat Artu ve Mimarlık Tutkusu Öğrenci Yarışması"nın 4 farklı kategorisinde ödül kazanma başarısı gösterdiler. Yarışma kapsamında öğrencilerden ‘bir canlı’ tasarlamaları istenerek, bu canlının niteliklerini tanımlayan ve konuyu mimarlık öğrencilerinin bakış açısıyla ele alan tasarımlar yapmaları beklendi. Yarışma konusu İKÜ Mimarlık Bölümü "Mimari Tasarım 2" stüdyosunda bir ara çalışma olarak ele alınarak, öğrencilerin konuya kavramsal bir çerçevede yaklaşmaları teşvik edildi.

"Murat Artu ve Mimarlık Tutkusu Öğrenci Yarışması"

TARİH:  02/06/2023

"Murat Artu ve Mimarlık Tutkusu Öğrenci Yarışması"

TEKNOFEST İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması “Afet Yönetimi” Kategorisi 

TARİH: 06/04/2023

Öğrencilerimizin Projesi TEKNOFEST'te Finale Kaldı

TÜBİTAK 2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı 2022 yılı kapsamında destek almaya hak kazanan “Afet Durumlarına Yönelik Enerji Etkin Yaşam Ünitesi” projemiz, TEKNOFEST İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması’nın “Afet Yönetimi” kategorisi “Üniversite ve Üzeri Seviyesi”nde ARC-H-TEC takımı ile ön değerlendirme ve proje değerlendirme aşamalarını geçip finalist olmaya hak kazandı.

ARC-H-TEC Takım Üyeleri

Danışman: Prof. Dr. Filiz Bal Koçyiğit
Takım Kaptanı: Nursima Şevli (İstanbul Kültür Üniversitesi- Mimarlık)
Üye: Şimal Kalkan (İstanbul Kültür Üniversitesi - Mimarlık)
Üye: Gökçe Karabulut (İstanbul Kültür Üniversitesi - Mimarlık)
Üye: Ömer Faruk Parlak (İstanbul Kültür Üniversitesi Elektrik- Elektronik Mühendisliği)
Üye: Öykü Konya (İstanbul Kültür Üniversitesi- İç Mimarlık)
Üye: Zeynep Uğur (Eindhoven Technical University - Endüstriyel Tasarım)
Üye: Barış Koçyiğit (Atılım Üniversitesi - Bilgisayar Mühendisliği)
Üye: Hüseyin Şahan (Bilkent Üniversitesi - Endüstri Mühendisliği)

Kalebodur’la Maket Yarışması

TARİH: 21/12/2020

Bedirhan Koç

İKÜ Mimarlık Bölümü mezunlarından Bedirhan Koç, ekip arkadaşı Gülsen Şenol ile tasarladığı “Boşluğu Örmek” isimli maketi ile Kalebodur’la Maket Yarışması’nda Eşdeğer 2.lik ödülünün sahibi oldu. Mezunumuzu kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

‘Boşluğu Örmek’ deneyimi, kumaşın örgülü yapısından aldığı ilhamla; kentin, doğanın ve insanın lügatına yeni bir boşluk deneyimi tanımlamayı hedeflemektedir. Dolu olanı insanın kendi duyularıyla yırtarak içine sürüklediği yolculuk; bedenin hareket yankısıyla örgüsünü açmakta, boşluk ve ‘herhangi’ ile beklenmedik bir karşılaşma deneyimi sunmakta ve bedenin kapanmasıyla örülerek onu; olan, hızlı ve dolu ‘yere’ tekrar emanet etmektedir. Peşi sıra dizilen kumaş parçaları, üzerine eklemlendiği çizgisel ve boşluklu taşıyıcılar ile dışarısı ve içerisi arasındaki sınırları muğlaklaştırmakta ve ‘herhangi’ olanın arda sıra kalmış duyularının mekâna, insana ve bedene olan nüfuzunu irdelemektedir.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen “İstanbul'un Mezarları Tasarım Yarışması”nda, Eremya Çelebi Kömürciyan için tasarladıkları mezar projeleri ile İstanbul Kültür Üniversitesi Mimarlık Bölümü mezunlarından Canan Ganiç’in içinde yer aldığı ekip birinci, Musa Can Çilek ise ikinci oldu. Mezunlarımızı kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

İstanbul'un Mezarları Tasarım Yarışması

TARİH: 12.10.2020

 Canan Ganiç & Musa Can Çilek

Kayseri Melikgazi Buluşma Noktası Fikir Yarışması

TARİH: 11.03.2020

Elif Ağaoğlu (2019-Ekip başı), Furkan Şanlı (2017-Yardımcı) ve Beyza Portakal (2019)

İKÜ Mimarlık Bölümü mezunlarından Elif Ağaoğlu (2019-Ekip başı), Furkan Şanlı (2017-Yardımcı) ve Beyza Portakal (2019) Kayseri Melikgazi Buluşma Noktası Fikir Yarışması’nda 1. Mansiyon ödülünün sahibi oldular. Mezunlarımızı kutlar, başarılarının devamını dileriz.


Mimarlık Bölümü 2019-2020 akademik yılı mezunlarından Oğuzhan Yılmaz ve Nilay Dağlar’ın içinde yer aldığı ekip, Salacak Kentsel Tasarım Yarışması’nda 5. olarak mansiyon ödülü kazandılar.

Mezunlarımızı kutluyor, başarılı çalışmalarının devamını diliyoruz.

Salacak Kentsel Tasarım Yarışması

TARİH: 17/09/2020

Oğuzhan Yılmaz ve Nilay Dağlar

İstanbul Senin, Kent Mobilyaları ve Oyun-Rekreasyon Ürünleri Tasarımı Yarışması, Oyun-Rekreasyon Ürünleri Kategorisi

TARİH: 7.02.2020

Furkan Şanlı & Burak Emre Ekşi

İstanbul Kültür Üniversitesi Mimarlık Bölümü mezunlarından Furkan Şanlı ile Burak Emre Ekşi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen “İstanbul Senin, Kent Mobilyaları ve Oyun-Rekreasyon Ürünleri Tasarımı Yarışması”nın “Oyun-Rekreasyon Ürünleri” kategorisinde “Satınalma Ödülü” kazandı. Mezunlarımızı kutluyor, başarılı çalışmalarının devamını diliyoruz.


İstanbul Kültür Üniversitesi Mimarlık Bölümü mezunlarından Caner Bilgin ve ekibinin projesi, “Torbalı Belediyesi Belediye Hizmet Binası, Pazaryeri ve Otopark ile Yakın Çevresi Tasarımı Ulusal Mimari Proje Yarışması”nda 107 proje arasından birinci seçildi. Mezunumuzu kutluyor, başarılı çalışmalarının devamını diliyoruz.

Torbalı Belediyesi Belediye Hizmet Binası, Pazaryeri ve Otopark ile Yakın Çevresi Tasarımı Ulusal Mimari Proje Yarışması

TARİH: 29/06/2020

Caner Bilgin

İzmit Belediyesi Fethiye Caddesi Yeniden Düzenleme Yarışması

TARİH: 29/06/2020

Bedirhan Koç

İstanbul Kültür Üniversitesi Mimarlık Bölümü mezunlarından Bedirhan Koç ve ekibi, İzmit Belediyesi Fethiye Caddesi Yeniden Düzenleme Yarışmasında “Eşdeğer” ödülü kazandı. Mezunumuzu kutluyor, başarılı çalışmalarının devamını diliyoruz.


İKÜ İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü mezunu ve Mimarlık Bölümü Çift Anadal öğrencisi Oğuzhan Yılmaz, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile İller Bankası A.Ş. iş birliğinde düzenlenen “Cami Tasarımı Fikir Yarışması”nın “1000 kişilik Cami Kategorisi”nde birincilik ödülü alan Bünyamin Atan’ın ekibinde yer aldı. Yarışmanın “200 kişilik Cami Kategorisi”nde “Satın Alma” ödülü alan İlker İğdeli’nin ekibinde de Mimarlık Bölümü mezunlarımızdan Tuğçe Sert, Zehra Yeğin, Oğuzhan Karacan ile Mimarlık Bölümü öğrencilerimizden Aybike Can ve Batuhan Pavlenko yer aldılar.

“Cami Tasarımı Fikir Yarışması”
“1000 kişilik Cami Kategorisi”

TARİH: 5.10.2019

Oğuzhan Yılmaz

Sosyal Merkezler Mimari Proje Yarışması

TARİH: 7.05.2021

Nilay Dağlar & Canberk Özcan

İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ) Mimarlık Bölümü mezunlarından Nilay Dağlar ve Canberk Özcan, Sosyal Merkezler Mimari Proje Yarışması’nda (Eyüpsultan) ekipleriyle birlikte 3.’lük ödülü aldılar. Mezunlarımızı ve ekiplerini kutlarız.


İKÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü mezunu Furkan Şanlı ve ekibi, TMMOB Mimarlar Odası Bursa Şubesi tarafından düzenlenen "Söğüt Tarih ve Doğa ile Buluşma-Karşılaşma Alanı Mimari Proje Yarışması"nda "Satın Alma" ödülüne layık görüldü. Mezunumuzu ve ekibini tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

Ekip

- Furkan ŞANLI (Ekip Temsilcisi)
- Ezgi OĞUR
- Aybil GÜNGÖR
- Betül TOKDEMİR
Yardımcı
- Eyüphan ERGÜL

Yokluğun içindeki edebi varlık

Söğüt’ün girişinde Eskişehir yolu üzerindeki proje alanı; şehre gelen ziyaretçilerin ve şehirlinin buluşması, fikirlerinin iletilmesi ve paylaşılması için yeni bir karşılaşma merkezi yaratmayı amaçlıyor. Bu nedenle, bir nesne inşa etmek yerine bir kültürel peyzaj alanı yaratılmaya çalışıldı; Söğüt’ün ve çevrenin doğal etkileyici manzarasının, merkezin besleyeceği zengin kültürel etkinliklerle iç içe geçtiği bir alan sistemi. Bir Kültür Merkezi 'inşa edilmiş' değil, topraktan oyularak 'keşfedilmiştir'. Bu ilkel mimari strateji, peyzajla tamamen bütünleşen ve yerel bina geleneklerini kabul eden, olumsuz etkisi minimum düzeyde olan bir bina yaratıyor. Söğüt'teki sosyal yaşantı, folkloru, düğünleri, yemekleri, mutfağı, selamlaşmaları, sokak ilişkileri ve günlük hayat etkileşimleri tasarımın en önemli girdisi oldu.

"Söğüt Tarih ve Doğa ile Buluşma-Karşılaşma Alanı Mimari Proje Yarışması"

TARİH: 19/01/2023

"Söğüt Tarih ve Doğa ile Buluşma-Karşılaşma Alanı Mimari Proje Yarışması"

Son Güncelleme Tarihi: Sa, 08/01/2023 - 14:08