Mimarlık Bölümü Dönem Sonu Öğrenci Projeleri Değerlendirmeleri

İKÜ Mimarlık Bölümü öğrencilerinin 2023-2024 Güz Dönemi boyunca “Mimari Tasarım Stüdyoları”nda hazırladıkları projeler, 8 Ocak 2024 Pazartesi günü görücüye çıktı. Dönem sonu teslimleri bazı stüdyolarda jüri, bazı stüdyolarda ise dönem sonu sergisi şeklinde gerçekleştirildi.

Prof. Dr. Evren Enginöz, Doç. Dr. Asiye Akgün ve Doç. Dr. Gamze Alptekin’in yürüttüğü “ARC0003 Architectural Design III” stüdyosu; geniş katılımlı, iç ve dış paydaşlardan oluşan değerlendirme toplantısı ile dönemi tamamladı.

Mimarlık Bölümü’nden Üniversitemizin Teknik Mekânlarına Gezi

Mimarlık Bölümü’nde Prof. Dr. Esra Bostancıoğlu yürütücülüğündeki “Physical Environmental Control 2” dersi kapsamında, İKÜ Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı’nın katkılarıyla 26 Aralık 2023 tarihinde Üniversitemizin teknik mekânları gezildi. Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı’ndan Şenol Çolak, Bakırköy yerleşkesi Ataköy binamızdaki sıcak su sağlama, ısıtma, soğutma, yangın ve elektrik tesisatı ile ilgili mekânlar ve elemanlar hakkında öğrencilere bilgiler verdi. 
 

Mimarlık Bölümü Mezunları ile Öğrencileri Bir Araya Geldi 

İstanbul Kültür Üniversitesi Mimarlık Kulübü, 21 Aralık 2023 Perşembe günü Ataköy Uluslararası Gençlik Merkezi’nde Mimarlık Bölümü mezunları ile öğrencilerini buluşturdu. Etkinliğe; Mimarlık Bölümü mezunlarından Canan Ganiç (2011), Hilal Şavlı (2012) ve Betül Nur İleri (2020) konuşmacı olarak katıldılar. Etkinlikte mesleki deneyimlerini paylaşan mezunlarımız, öğrencilerimizin sorularını cevapladılar.


 

Lisans Düzeyindeki Araştırma Projelerine Yönelik Bilgilendirme Toplantısı 

Mimarlık Bölümü tarafından, Teknoloji Transfer Ofisi’nin (TTO) katkılarıyla lisans düzeyindeki araştırma projelerine yönelik bilgilendirme toplantısı düzenlendi. 5 Aralık Salı günü gerçekleştirilen toplantıya, Teknoloji Transfer Ofisi Üniversite-Sanayi İş Birliği Uzmanı Dr. Merve Durmuş konuşmacı olarak katıldı.

Mimarlık Bölümü Mezunumuz Hale Akdemir Şener’in "Bugün Yeni Bir Şey Tasarlamak için Harika Bir Gün" Sunumu

Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü 2023-2024 Güz Yarıyılı etkinlikleri kapsamında, Mimarlık Bölümü mezunlarımızdan Yüksek Mimar Hale Akdemir Şener 21 Kasım 2023 Salı günü “Bugün Yeni Bir Şey Tasarlamak için Harika Bir Gün” başlıklı sunumunu gerçekleştirdi. Önder Öztunalı Konferans Salonu’nda öğrencilerimizle buluşan mezunumuz, İKÜ Mimarlık Bölümü'nde eğitim aldığı yıllardan başlayarak meslek hayatına adım atışını ve dahil olduğu tasarım projelerini aktardı.
 

"Bugün Yeni Bir Şey Tasarlamak için Harika Bir Gün"

Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü 2023-2024 Güz Yarıyılı etkinlikleri kapsamında, mezunlarımızdan Mimar Hale Akdemir Şener üniversitemize konuk olacak. Şener’in “Bugün Yeni Bir Şey Tasarlamak için Harika Bir Gün” başlıklı sunumunu yapacağı etkinlik, 21 Kasım Salı günü 15.00-16.00 saatleri arasında Bakırköy yerleşkesi Ataköy binasındaki Önder Öztunalı Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecek. Etkinlik dili Türkçedir.
 

Mimarlık Bölümü Mezunu Gökçe Karabulut, Uluslararası “Retreat Center 2023” Yarışmasında Kısa Listeye Girdi

Archiol (www.archiol.com), dünyanın dört bir yanından genç tasarımcıları desteklemek üzere kurulmuş, yenilikçi ve yaratıcı tasarımları ödüllendirmeyi hedefleyen uluslararası bir yarışma platformudur.

Bu platformda yer alan “Retreat Center 2023” yarışmasına, İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ) Mimarlık Bölümü öğrencilerinden Gökçe Karabulut 2022-23 Bahar Dönemi diploma projesiyle katıldı. Öğrencimiz, uluslararası mimari proje yarışmasında kısa listeye girerek, ilk 17 öğrenci arasında yer aldı.

Yüksek Mimar Ömer Selçuk Baz, Mimarlık Bölümü’nün Konuğu Oldu

İstanbul Kültür Üniversitesi Mimarlık Bölümü 2023-2024 Güz Yarıyılı etkinlikleri kapsamında, 26 Ekim Perşembe günü 15.00-17.00 saatleri arasında Bakırköy yerleşkesi Ataköy binasındaki Akıngüç Oditoryumu ve Sanat Merkezi'nde “Architecture as Collision” başlıklı konferans düzenlendi. Yüksek Mimar Ömer Selçuk Baz'ın konuşmacı olduğu etkinlikte, özellikle Şubat 2023'te Türkiye'nin güneydoğusundaki 11 ili etkileyen depremler sonrasında yaşanan süreçler mimarlık ortamı açısından ele alındı.
 

“THE REPUBLIC, ARCHITECTURE & THE CITY: THE LEGACY OF 100 YEARS” Uluslararası Sempozyumu

İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ) Mimarlık Fakültesi tarafından Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100. yılı kapsamında 12-13 Ekim 2023 tarihlerinde Bakırköy yerleşkesi Ataköy binasında düzenlenen “The Republic, Architecture & The City: The Legacy of 100 Years” başlıklı uluslararası sempozyumda, Cumhuriyet döneminde Türkiye’nin mekansal tasarım tarihi değerlendirildi. EAAE (European Association for Architectural Education) Başkanı Prof. Dr. Oya Atalay Franck, Boston Üniversitesi’nden Prof. Dr. Sibel Bozdoğan ve Cornell Üniversitesi’nden Prof. Dr.