Dr. Öğr. Üyesi Ceren Göğüş, “LATE OTTOMAN-GERMAN RELATIONS AND TWO RESULTING ARCHITECTURAL PROJECTS” Başlıklı Sunumunu Yaptı

Mimarlık Bölümü akademisyenlerimizden Dr. Öğr. Üyesi Ceren Göğüş; Prof. Dr. Raimund Fein ve Dr. Evin Eris’in BTU Brandenburgische Technische Universitaet, World Heritage School Yüksek Lisans Programı’nda “An Imported Idea of Modernity: German Architects in Turkey 1923 to 1950” dersi kapsamında 10 Mayıs 2022 Salı günü düzenledikleri seminerlere katılarak, “Late Ottoman-German Relations and Two Resulting Architectural Projects” başlıklı sunum yaptı. 
 

"MUĞLA TRANSCRIPTS IN/ON DISASTERS: FOREST FIRES 2021 (Afetler İçinde/Üzerine Muğla Suretleri: Orman Yangınları 2021)" 3. Sergisi, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi'nde Açıldı

İKÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü tarafından 24-25 Mart 2022 tarihlerinde düzenlenen "Architectural Episodes 02: New Dialogues in Architectural Education and Practice" temalı sempozyum programı kapsamında, İstanbul Kültür Üniversitesi ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğrencilerinin iş birliği ile “Muğla Transcripts in/on Disasters: Forest Fires 2021 (Afetler İçinde/Üzerine Muğla Suretleri: Orman Yangınları 2021)” başlıklı atölye organize edildi. İstanbul Kültür Üniversitesi'nden Prof. Dr. Emel Birer ve Dr. Öğr.

İstanbul Kültür Üniversitesi Rektörlüğü ile Mimarlar Odası Trakya (Bakırköy) Büyükkent Bölge Temsilciliği Arasında Protokol İmzalandı

İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ) Rektörlüğü ile Mimarlar Odası Trakya (Bakırköy) Büyükkent Bölge Temsilciliği arasındaki protokol, Rektörümüz Prof. Dr. Hanife Öztürk Akkartal ve Mimarlar Odası Trakya (Bakırköy) Büyükkent Bölge Temsilciliği Başkanı Mustafa Fazlıoğlu tarafından 21 Nisan 2022 Perşembe günü imzalandı.

“Metal Cephe Sistemleri” Semineri

İKÜ Mimarlık Bölümü’nde Dr. Öğr. Üyesi Gamze Alptekin ve Doç. Dr. Erkan Avlar tarafından yürütülen “ARC4020 Building Science III” ve “MIM4020 Yapı Bilgisi III” dersleri kapsamında, 20 Nisan 2022 Çarşamba günü İngilizce ve Türkçe eş zamanlı olarak “Metal Cephe Sistemleri” başlıklı seminer düzenlendi. ESKA Metal firmasından Mimar Gökhan Algan tarafından verilen seminerde, öğrencilere cephe sistemleri ile ilgili bilgiler aktarılarak, malzeme numuneleri tanıtıldı.
 

Prof. Dr. Evrim Özkan, Öğrencilerle Birlikte İstanbul Planlama Ajansı Florya Kampüsü’nü Ziyaret Etti

Mimarlık Bölümü akademisyenlerimizden Prof. Dr. Evrim Özkan, #IPAders kapsamında İstanbul Planlama Ajansı’nın (İPA) davetlisi olarak öğrencilerle birlikte İPA Florya Kampüsü’nü ziyaret etti. 21 Nisan Perşembe günü gerçekleştirilen gezide Prof. Dr. Özkan, gecekondu mahallelerinde yürütülen kentsel dönüşüm süreçlerini, yürütücülüğünü yaptığı TÜBİTAK Projesi’nin bulguları eşliğinde Sarigöl-Yenidoğan örneği özelinde aktardı. İPA’daki organizasyonel ve mekânsal yapıya dair İPA yetkilisi tarafından yapılan sunumun ardından, öğrencilerimiz kampüsü gezdiler.  
 

Mimarlık Bölümü, Mimar Mehmet Kütükçüoğlu’nu Öğrencilerle Buluşturdu

İstanbul Kültür Üniversitesi Mimarlık Bölümü, 2021-2022 Bahar Yarıyılında da ünlü mimarları öğrencileriyle ve mimarlık ortamıyla buluşturmaya devam ediyor. 18 Nisan Pazartesi günü Önder Öztunalı Konferans Salonu’nda saat 15.00’te gerçekleştirilen etkinliğin konuğu Mehmet Kütükçüoğlu oldu. Mehmet Kütükçüoğlu; “Pera’nın Omurgası: İstiklal Caddesi” başlıklı konuşmasında, İstiklal caddesi üzerinde kendisi ve ekibi tarafından tamamlanan projeler hakkında bilgi verdi.

“Yarının Mimarları Bugünden Neler Yapmalı?” 

Mimarlık Bölümü, Mimarlık Türkçe Program’da Dr. Gamze Alptekin tarafından yürütülen “MIM0126 Yapı Üretim Sürecinde Kalite” dersi kapsamında 15 Nisan 2022 Cuma günü “Yarının Mimarları Bugünden Neler Yapmalı?” başlıklı seminer düzenledi. CATS platformu üzerinden gerçekleştirilen etkinliğe, İnsan Kaynakları Uzmanı İnş. Müh. Cem Kafadar konuşmacı olarak katıldı. Seminerde, yapım sektörünün dünyadaki durumu ve mezunların önündeki fırsatlarla ilgili değerlendirmelerde bulunuldu.

“Alternatif Bir Tasarlama Aracı Olarak Katılımcı Mimarlık” E-Semineri

Mimarlık Ana Bilim Dalı Kentsel Tasarım Yüksek Lisans Programı’nda yer alan ve Dr. Öğr. Üyesi Z. Ayşe Gökşin tarafından yürütülen “MIMY0420 Katılımcı Mimarlık ve Planlama” dersi kapsamında, 12 Nisan 2022 Salı günü “Alternatif Bir Tasarlama Aracı Olarak Katılımcı Mimarlık” başlıklı e-seminer düzenlendi. Yüksek Mimar Ali Kemal Terlemez’in konuşmacı olarak katıldığı etkinlikte; dünyada ve Türkiye’de katılımcı mimarlığın gelişimi ile ülkemizde katılımcı mimarlık pratiği içinde yer alan gruplar üzerinden konunun taşıdığı çok yönlü potansiyel ve uygulamada yaşanan zorluklar tartışıldı.

"Afetler İçinde/Üzerine Muğla Suretleri: Orman Yangınları 2021 Atölye Sergisi" Ziyarete Açıldı

Mimarlık Bölümü tarafından düzenlenen Architectural Episodes Sempozyumu kapsamında 5-6 Mart 2022 tarihlerinde Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ile birlikte organize edilen "Afetler İçinde/Üzerine Muğla Suretleri: Orman Yangınları 2021" başlıklı atölye çalışmasının ürünleri, 14 Nisan Perşembe günü saat 14.00'te gerçekleştirilen tören ile ziyarete açıldı. Rektörümüz Prof. Dr. Hanife Öztürk Akkartal'ın konuşma yaptığı açılış töreninde, Mütevelli Heyet Başkanımız Dr. Bahar Akıngüç Günver'in de mesajı okundu.